Laureaci festiwalu Ekofilm 2014 na antenie TVP1

Plakat promujący Ekofilm 2014

Począwszy od 17 sierpnia 2015 r. w trzy kolejne poniedziałki na antenie TVP 1 emitowane będą filmy przyrodnicze o obszarach Natura 2000. Widzom telewizyjnej Jedynki zostaną zaprezentowane produkcje, które podczas XIII Ogólnopolskiego i IX Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego Ekofilm 2014 zostały nagrodzone w kategorii „Natura 2000”.

Kategoria konkursowa „Natura 2000” pojawiała się w ubiegłorocznej edycji Ekofilmu po raz pierwszy. Zgłoszono do niej filmy prezentujące piękno przyrody i różnorodność biologiczną na obszarach Natura 2000 oraz gatunki zwierząt i ptaków objęte ochroną w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000.

17 sierpnia 2015 r. na antenie TVP 1 będzie można obejrzeć film „Z biegiem rzeki” w reżyserii Bogusława Sępioła, który zdobył III nagrodę w kategorii Natura 2000. Film przedstawia obszary wodne objęte ochroną w ramach sieci Natura 2000 w województwie świętokrzyskim. Jury konkursu, w którym zasiadało m.in. troje przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, szczególnie doceniło lekkość przekazu w wędrówce po prezentowanych obszarach.

Tydzień później wyemitowany zostanie film, „Wisła warszawska” w reżyserii Marcina Krzyżańskiego, zdobywca II nagrody. Film pokazuje bogactwo przyrodnicze Doliny Środkowej Wisły, które dla mieszkańców stolicy dostępne jest niemal na wyciągnięcie ręki. W filmie pojawia się m.in. kilkadziesiąt z blisko 200 gatunków ptaków bytujących na tym terenie. Jury doceniło sposób, w jaki film zwraca uwagę na dziedzictwo przyrodnicze w obrębie aglomeracji warszawskiej.

W ostatni poniedziałek wakacji, 31 sierpnia br., zaprezentowany zostanie film „Gorąco i sucho” z cyklu Ocalony Świat, który zwyciężył w kategorii „Natura 2000”. Na przykładzie muraw kserotermicznych – kolorowych, suchych i słonecznych łąk – film pokazuje pasję i zaangażowanie ludzi w ochronę obszarów Natura 2000. Reżyserem obrazu jest Marta Kądziela.

Emisja filmów jest finansowana w ramach realizowanego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska projektu nr LIFE 10 INF PL 677 pn. Ogólnopolska kampania informacyjno-promocyjna „Poznaj swoją Naturę” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków instrumentu finansowego Life+ oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

——————————
Źródło, fot.: GDOŚ

  • Data publikacji: 12.08.2015 r
  • Tagi:
  • Autor: Poznaj Naturę
  • Drukuj
Organizator
Partnerzy medialni
Partnerzy merytoryczni