Jednym z bardzo istotnych przekaźników komórkowych, którego niedobór może powodować bardzo poważne konsekwencje neurologiczne, jest tyrozyna. Jest to jeden z dwudziestu aminokwasów, które biorą udział w budowaniu białek w organizmie człowieka. Aminokwas ten jest syntetyzowany z fenyloalaniny, która musi być dostarczona w pożywieniu. Czy związek ten może pomóc w nauce? Jakie są najłatwiej dostępne źródła tyrozyny?
W jaki sposób obecność tyrozyny w organizmie wpływa na zdolności poznawcze?
Wpływ tyrozyny na myślenie, czy mówiąc szerzej – funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego jest ogromny. Przede wszystkim jest ona prekursorem dopaminy. Ten neuroprzekaźnik jest odpowiedzialny za utrzymywanie staniu poczucia posiadania energii i dobrego nastroju. W znacznym stopniu wpływa również na zdolności koncentracji. Z drugiej strony jest również prekursorem noradrenaliny, która odpowiedzialna jest za motywację – w tym przypadku do nauki. Przyjęcie zwiększonej dawki tyrozyny powoduje więc wzrost energii do działania i motywacji, lepsze ogólne samopoczucie i zwiększenie koncentracji.
Tyrozyna w kapsułkach, czy naturalna?
Uzyskanie efektu takiego jak opisany wyżej jest możliwe tylko w przypadku zażycia tyrozyny w kapsułkach. W przypadku tyrozyny z naturalnych źródeł nie można osiągnąć tak nagłego skoku, ale możliwe jest utrzymywanie tego związku na odpowiednim poziomie, co sprzyja ogólnemu dobremu samopoczuciu.