Poznaj Naturę

Jakie są metody walki z zapaleniem pęcherza moczowego?

zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza moczowego to bolesna dolegliwość z tendencją do częstych nawrotów. Objawy takie jak uciążliwy ból, pieczenie i kłucie podczas oddawania moczu oraz silne parcie na pęcherz powodują uczucie dyskomfortu i ogólnego rozbicia. Gdy się już jednak przydarzy komuś zapalenie pęcherza, to są sprawdzone i polecane przez lekarzy metody walki z tą przykrą przypadłością.  

Leczenie ZUM antybiotykami i chemioterapeutykami

Leczenie zakażeń układu moczowego oparte jest na farmakoterapii. W większości przypadków przeziębiony pęcherz leczy się przyjmując przez 7 dni antybiotyk. Lek powinien być dobrany na podstawie antybiogramu. Jest to możliwe po wykonaniu posiewu moczu. Dzięki temu można dopasować środek leczniczy do szczepu bakterii, który zaatakował pęcherz moczowy. Niestety badanie to nie jest rutynowe, zazwyczaj lekarz przepisuje lekarstwo o szerokim spektrum działania. Za zapalenie pęcherza zwykle odpowiedzialne są bakterie Escherichia coli, które wykazują dużą odporność na leki przeciwbakteryjne i mają tendencję do ponownego namnażania.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego polega także na przyjmowaniu chemioterapeutyków. Spełniają one funkcję przeciwbakteryjną. Działają poprzez uszkodzenie DNA bakterii oraz hamowanie syntezy ich białek. Do najbardziej popularnych leków z tej grupy zalicza się furaginę, furazydynę i pochodne nitrofuranu. W wielu przypadkach wymienione leki wystarczają, by pozbyć się tej nieprzyjemnej przypadłości, jaką jest ból pęcherza i nie ma konieczności przyjmowania antybiotyku. 

Osoba, która przeziębiła pęcherz, powinna pić dużo wody. Spowoduje to częste oddawanie moczu i tym samym wypłukiwanie niechcianych patogenów z układu moczowego. Jeżeli bóle pęcherza nasilają się, konieczna może być wizyta w poradni urologicznej i konsultacja ze specjalistą.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego (3 najskuteczniejsze terapie)

W leczeniu przeziębionego pęcherza doskonale sprawdzają się również domowe sposoby. Zalecenia lekarza często łączone są z naturalnymi metodami takimi jak:

  • napary do picia z ziół, które mają działanie moczopędne i przeciwzapalne,
  • kąpiele ziołowe lub tzw. nasiadówki,
  • spożywanie żurawiny i witaminy C, które powodują zakwaszenie moczu, tworząc tym samym środowisko niesprzyjające namnażaniu patogenów.