Kozłek lekarski, czyli inaczej waleriana to roślina słynąca ze swych dobroczynnych właściwości uspokajających. Od lat z powodzeniem stosowana w łagodzeniu stanów lękowych, napięcia nerwowego czy depresji.
Kozłek lekarski – co to takiego?
Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) występuje praktycznie w całej Eurazji z wyjątkiem stref arktycznych i pustynnych. W Polsce jest to roślina bardzo pospolita. Kłącze i korzeń kozłka lekarskiego znajdują zastosowanie w ziołolecznictwie. Waleriana pomaga w leczeniu zaburzeń neurowegetatywnych, stosuje się ją jako łagodny środek uspokajający oraz ułatwiający zasypianie. Gotowe preparaty farmaceutyczne dostępne na rynku mają zazwyczaj postać: ziół do przyrządzania naparów, płynów doustnych, kropli lub tabletek.
Pośród dostępnych preparatów można wyróżnić zarówno suplementy diety, jak i leki. Kozłek lekarski bywa łączony z innymi ziołami o właściwościach uspokajających takimi jak szyszki chmielu, melisa czy passiflora.
Kozłek lekarski – czyli prosty sposób na to jak poradzić sobie z bezsennością
Problemy ze snem dotykają bardzo wielu osób -ciągły stres i długotrwałe napięcie nerwowe to tylko jedne z czynników mogących powodować bezsenność. Uciążliwe problemy ze snem mogą być niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i powodować szereg komplikacji. Brak snu wpływa na pogorszenie funkcji motorycznych organizmu i osłabienie koncentracji.
Wiele osób borykających się z problemem bezsenności bardzo często decyduje się na zastosowanie preparatów zawierających wyciąg z waleriany. Kozłek lekarski to skuteczna bezpieczna forma walki z bezsennością. Udowodniono, że stosowanie kozłka lekarskiego przynosi zauważalną poprawę już po 14 dniach.
Przeciwwskazania do stosowania kozłka lekarskiego
Z reguły preparaty zawierające walerianę są niezwykle bezpieczne, jednak przy ich stosowaniu powinno pamiętać się o kilku ważnych zasadach. Kozłka lekarskiego nie powinno łączyć się między innymi z lekami: uspokajającymi, przeciwdepresyjnymi, nasennymi czy przeciwpadaczkowymi.
Kozłka lekarskiego nie powinny stosować również kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, niewskazane jest także jego podawanie dzieciom do 12. roku życia.