Poznaj Naturę

Masło do ciała — jak go używać?

masło do ciała

Masło to wspólna nazwa dla wielu substancji nierozpuszczalnych w wodzie. Wyróżnia się masła mineralne (produkty naftowe), masła eteryczne (lotne substancje aromatyczne roślin) oraz masła naturalne, najczęściej pochodzenia roślinnego (oleje zwierzęce nazywane są zwykle tłuszczami). W kosmetyce najbardziej cenione są masła roślinne. Masła eteryczne są stosowane w bardzo małych stężeniach do perfumowania i dodawania zapachu oraz dodatkowych właściwości. Masła mineralne nie są dobre dla skóry.

Masło do ciała różni się oczywiście od oleju domowego — takiego, którego używasz w kuchni. Zanim masło zostanie przelany do butelek, przechodzi kilka etapów przetwarzania — usuwane są pewne substancje i naturalne woski, masło jest wybielane i dezodoryzowane.

masło do ciala ziaja

Co jest w składzie masła do ciała?

Każde masło ma swój specyficzny skład molekularny witamin, kwasów tłuszczowych i pierwiastków śladowych. Niektóre masła są bogate w kompleksy Omega-3, 6, 9 i inne, podczas gdy inne zawierają witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Dlatego, aby stworzyć najskuteczniejsze produkty do pielęgnacji skóry, producenci często stosują mieszanki/kombinacje różnych cennych maseł. Masło do ciała to złożone połączenie olejów roślinnych i eterycznych. Czasami stosuje się nawet oleje z różnych części tej samej rośliny (orzechów, nasion, owoców).

Masełko zawsze odżywi i nawilży skórę. Żaden inny produkt nie przebije masła w działaniu odżywczym — jest ono bardziej nasycone składnikami odżywczymi, lipidami, kwasami tłuszczowymi i witaminami niż jakikolwiek inny produkt. Jednak masło nawilża pośrednio, bo nie zawiera wody. Nie dostarcza wilgoci, tylko „zamyka” wszystkie kanały utraty wilgoci przez skórę i zatrzymuje ją wewnątrz skóry, nie wpływając na oddech.

Co jest lepsze — masło czy krem?

Oba produkty dobrze spełniają swoje zadanie. Masło ma jednak pewne zalety.  Jest to uniwersalny produkt do pielęgnacji skóry — nadaje się do wszystkich rodzajów skóry. Masło do ciała jest produktem najgłębiej penetrującym — jego poszczególne składniki wnikają bardzo głęboko w skórę właściwą, natomiast olejki eteryczne znane są jako przewodniki — potrafią „wcisnąć” inne składniki w głąb skóry. Jednocześnie masło jest bardzo ekonomiczne — wystarczy niewielka ilość, aby zastosować go na całym ciele.

Jak stosować masło?

Masło do ciała możesz połączyć ze swoim ulubionym kremem. Najpierw nałóż masło — pełni rolę serum, czyli bardziej intensywnego produktu w tym sparowaniu. Krem nałożony na masło pomaga pozbyć się nadmiaru tłuszczu na skórze, ponieważ „uszczelnia” masło.

Najlepiej stosować go po prysznicu na lekko osuszoną ręcznikiem skórę. Wtedy masło nie będzie ściekało tak jak na mokrej skórze, ale jednocześnie w górnych warstwach naskórka pozostanie wystarczająco dużo wilgoci, aby ją nawilżyć.

Rozgrzej niewielką ilość masła (do 1 ml) w dłoniach i nałóż na wybrany obszar, przesuwając się w górę od czubków palców lub stóp. Na obszarze brzucha nakładaj masło w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Nie należy używać zbyt dużej ilości produktu — nie powinien on ściekać po skórze.