Świetlik lekarski, dzięki swoim antybakteryjnemu działaniu, stosowany jest jako składników leków przepisywanych przez lekarzy gdy pacjent ma zapalenie spojówek. Świetnie też działa na zapalenie spojówek oraz jako składnik preparatów wzmacniających.
Świetlik dla osób pracujących przed komputerem
Kropli do oczu ze świetlikiem lekarskim powinny szukać w szczególności te osoby, które na co dzień odczuwają suchość w oczach. Osoby, które pracują długo przed ekranem komputera, a także te, które przebywają długo na wietrze są szczególnie narażone na podrażnienie spojówki. Powinny profilaktycznie stosować krople do oczu ze świetlikiem lub specjalne wyciągi wodne, tudzież robić sobie okłady ze świetlika lekarskiego – sprawdź www.evita.sklep.pl.
Świetlik po opalaniu
Często lekarze polecają, aby po długotrwałym leżeniu na plaży, zrobić sobie profilaktycznie okład z wyciągu z tego właśnie zioła. Wówczas nasze oczy szybciej odpoczną po tak długotrwałym forsowaniu je przez słońce.
W jaki sposób zrobić okład ze świetlika?
Zebrany i wysuszony świetlik należy zalać wrzątkiem. Stosujemy proporcje: jedna łyżka świetlika na połowę szklanki wrzątki. Następnie przykrywamy i odczekujemy przez około kwadrans. W tym czasie do wody uwalniają się substancje lecznicze. Woda może służyć przemywaniu oczu, jednak najlepsze efekty osiągniemy, gdy namoczymy w niej płatki kosmetyczne, które następnie przyłożymy do oczu. Okłady przygotowane w ten sposób nie powinny parzyć oka.
Uspokajające działanie świetlika lekarskiego
Okłady przynoszą ulgę szczególnie alergikom. Uspokajają, nieco schładzają, odprężają mięśnie wokół oczu. Z powodzeniem okłady robione w ten sposób: samodzielnie, w domowych pieleszach, z samodzielnie zebranego świetlika, mogą zastąpić preparaty kupowane w aptekach. Jeśli nie mamy możliwości dokonania zbiorów świetlika własnoręcznie, można kupić świetlik w saszetkach. Znajdziemy go nie tylko w aptekach, ale także w niektórych drogeriach.