Poznaj Naturę

Skuteczne preparaty na ból zęba

Ból zęba jest zaliczany do jednych z najbardziej nieprzyjemnych doznań, jednak mało kto nie cierpiał kiedyś na tego typu dolegliwości. Metody leczenia bólu zęba działają doraźnie i zazwyczaj nie są w stanie zlikwidować pierwotnej przyczyny bólu. Z tego też powodu wizyty u stomatologa nie da się uniknąć – lepiej jak najszybciej zarezerwować wizytę.


Tabletki na ból zęba


Najpopularniejszym sposobem na poradzenie sobie z dolegliwościami o różnym nasileniu są tabletki na ból zęba, które chyba każdy ma w domu. Najpopularniejszy jest paracetamol, który mogą przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące. Na silniejszy ból zęba polecany jest ibuprofen, który działa nie tylko przeciwbólowo, ale również przeciwzapalnie – jest dobrym wyborem, jeśli ból jest spowodowany infekcją. Alternatywą dla ibuprofenu jest pyralgina, która również łagodzi ból oraz zmniejsza stan zapalny. W niektórych lekach przeciwbólowych można znaleźć kodeinę w niewielkich dawkach, która również wykazuje działanie łagodzące bolesność zęba i dziąseł.


Co robić, gdy ból nie ustępuje?


Zdarza się, ze stan zapalny jest na tyle silny, że ból zęba nie ustępuje nawet pomimo zażycia leków przeciwbólowych. W takiej sytuacji pomocniczo można żuć goździk lub zastosować płukankę z rumianku. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki leków przeciwbólowych lub łączyć ze sobą preparatów z różną substancją czynną. Ostry ból może wymagać natychmiastowej interwencji lekarskiej, którą w godzinach swojej pracy powinny udzielić gabinety mające kontrakt z NFZ – chory może się również zgłosić do placówek świadczących nocną i świąteczną opiekę stomatologiczną.