Poznaj Naturę

Waporyztor stacjonarny czy przenośny? Który wybrać?

waporyzator stacjonarny

Popularna od jakiegoś już czasu na świecie waporyzjaca, wkroczyła do Polski pełną parą. Jakie urządzenie wybrać do inhalacji ziołowego suszu? Czy różni się waporytazor stacjonarny od przenośnego? Na te pytania odpowiemy poniżej.

Jak działa waporyzator?

Waporyzator to urządzenie służące do inhalacji suszu ziołowego. Składa się on z kilku podstawowych elementów. Należą do nich:

  • ustnik – służy do zaciągania się parą,
  • bateria – umiejscowiona pod ustnikiem, na jej powierzchni znajdziemy poziom jej naładowania oraz temperaturę podgrzewania,
  • komora grzewcza – miejsce, w którym umieszcza się susz ziołowy,
  • wieczko komory – służy do szczelnego zamknięcia materiału.

Waporyzacja polega na włożeniu przygotowanego wcześniej suszu ziołowego lub tytoniu w komorze grzewczej i podgrzaniu go do odpowiedniej temperatury. W ten sposób powstaje para bogata w substancje aktywne, a pozbawiona toksycznych substancji, którą wciąga się przez ustnik.

Który waporyzator wybrać?

waporyzator stacjonarny

Na rynku można spotkać zarówno waporyzatory stacjonarne, jak i przenośne. Główną różnicą pomiędzy tymi urządzeniami jest ich wielkość oraz moc.

Waporyzator stacjonarny podłączany jest bezpośrednio do prądu, więc jego moc jest zdecydowanie większa od modeli przenośnych. Ponadto jakość pary wydobywającej się ze stacjonarnego waporyzatora jest zdecydowanie lepsza, bardziej aromatyczna i bogatsza w substancje aktywne. Posiada on jednak jedną wadę. Można używać do wyłącznie w pomieszczeniach, gdyż potrzebne do tego jest gniazdko elektryczne. Przenośne urządzenie do inhalacji suszu można zabrać ze sobą wszędzie i cieszyć się z waporyzacji w plenerze. Trzeba jednak pamiętać o naładowaniu baterii.

Tak naprawdę to jaki wybrać waporyzator – stacjonarny czy przenośny, zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.