Poznaj Naturę

Witamina B15 strażnikiem naszego organizmu

Wielu z nas nawet nie podejrzewa, iż nasze problemy zdrowotne wynikają po prostu z niedoboru witamin lub ich całkowitego braku. Istnieje tendencja, wedle której różnego rodzaju dolegliwości zrzuca się na karb przemęczenia, silnego stresu lub zmian pór roku. Jednak jest sprawdzony lek na te wszystkie bolączki i jest on całkiem blisko – bo to witamina B15.

Skutki niedoboru kwasu pangamowego

Jak już wcześniej wspomniano, witamina B15 stoi na straży naszej urody. Dlatego też, gdy jej zabraknie w naszym organizmie, to zaczynają się problemy z trądzikiem, łuszczycą i wypryskami. Przez brak witaminy B15 nasze włosy stają się matowe i wolniej się regenerują. Jednak problemy skórne to nie jedyna konsekwencja niedoboru witaminy B15. Sytuacja robi się znacznie poważniejsza, gdy do tego dochodzą takie schorzenia, jak: miażdżyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, depresja, czy kamica żółciowa i moczowa. Wszystkie one znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie i nieleczone poważnie zagrażają życiu ludzkiemu.

Ponadto istnieje teoria, iż witamina B15 (do kupienia pod adresem) pomaga w leczeniu alkoholizmu i niwelowaniu skutków kaca. Ile w tym prawdy, a ile medialnej manipulacji, tego tak naprawdę nie wiadomo. Niemniej wyniki tych analiz opublikowali rosyjscy uczeni, a sam ten fakt nieco je uwiarygadnia. W końcu nie jest tajemnicą, iż Rosjanie masowo nadużywają alkoholu. Nie byłoby zatem niczym dziwnym, gdyby próbowali znaleźć sposób, by uwolnić się ze szpon alkoholizmu.

Czy można przedawkować witaminę B15?

W zasadzie rzadko notuje się takie przypadki. Niemniej takie zjawisko z pewnością jest możliwe. W końcu z niczym nie należy przeszkadzać. W przyrodzie zarówno brak czegoś, jak i nadmiar mogą być tak samo szkodliwe. Poza tym każdy rodzaj witamin można kupić w aptece. Jeśli suplementacja nimi odbywa się bez konsultacji z lekarzem, nie trudno o błąd. Jedynym zarejestrowanym działaniem niepożądanym witaminy B15 są nudności.