Poznaj Naturę

Witamina K2 – kiedy za mało, a kiedy za dużo?

Witamina K2 to bardzo ważna substancja, bez której organizm może mocno niedomagać. Należy zatem dbać o prawidłowy jej poziom, a w razie jej niedoboru, uzupełnić poprzez suplementację. Warto wiedzieć, że zarówno zbyt niski poziom tej witaminy w organizmie prowadzi do powikłań, jak i zbyt wysoki.

Jakie są objawy przy niedoborze witaminy K2?

Zbyt mała ilość witaminy K2 w ciele człowieka objawia się różnymi krwotokami, złą gospodarką wapniową i szybkim starzeniem się skóry. Może zatem często pojawiać się krwawienie z nosa, siniaki i krwiaki. Istnieje także duże prawdopodobieństwo wystąpienia obfitych miesiączek, które prowadzić mogą do anemii z powodu utraty znacznej ilości żelaza. Objawy te wynikają ze złej krzepliwości krwi, za której krzepnięcie odpowiada właśnie witamina K2.

Jej niedobór powoduje również kruszenie się zębów i łamanie się kości. Wapń zaczyna odkładać się nie tam, gdzie powinien, czyli zamiast w tkance kostnej, lokuje się w naczyniach krwionośnych. Calcium obecny na ściankach żył i tętnic to prosta droga do miażdżycy. Nieelastyczne ścianki naczyń krwionośnych będą podatne na tworzenie się wybroczyn podskórnych i żylaków.

Z powodu braku witaminy K2 ucierpi także skóra, która stanie się słabo napięta i podatna na zmarszczki. Rysy i bruzdy na twarzy i zwiotczała skóra na dekolcie będą pojawiać się o wiele szybciej niż normalnie. Żadne kremy skórze nie pomogą, jeżeli w jej strukturze będzie brak menachinonu.

Co się dzieje, gdy w organizmie jest nadmiar witaminy K2?

Nadmiar menachinonu prowadzi również do przykrych objawów, jak i jego niedobór. Jest nim np. anemia, do której dochodzi, ponieważ rozpadają się czerwone krwinki.

Kolejnym skutkiem podwyższonego poziomu Wit. K2 jest uszkodzenie mózgu u malutkich dzieci (niemowląt). Dlatego suplementacja tak małego człowieka winna być monitorowana bardzo dokładnie przez pediatrę.

Przy przedawkowaniu witaminą K2 może pojawić się także żółtaczka. Organizm będzie również bardziej podatny na rozwój nowotworów. Częstym objawem nadwyżki w organizmie witaminy K2 jest uciążliwe uczucie gorąca oraz nadmierne pocenie.

Jak przyjmować suplementy z wit. K2, by sobie pomóc, a nie zaszkodzić?

Zanim padnie decyzja o rozpoczęciu dostarczania menachinonu w postaci suplementów, warto odwiedzić lekarza. Być może będą konieczne dokładne badania krwi, które wskażą, jak duży jest niedobór lub nadmiar tej witaminy. Na tej podstawie lekarz będzie mógł ocenić, w jakich dawkach przepisać substancję witaminową, aby suplement zadziałał prawidłowo.