Poznaj Naturę

Niezwykłe właściwości waleriany – kiedy warto po nią sięgnąć?

waleriana zioła

Waleriana, funkcjonująca również pod nazwą kozłek lekarski, jest od wieków stosowana w ziołolecznictwie. Zasłynęła właściwościami uspokajającymi i ułatwiającymi zasypianie. To jednak nie jedyne jej zalety. Jak działa waleriana i kiedy warto po nią sięgnąć?

Waleriana działanie relaksujące

Kozłek lekarski jest szczególnie polecany osobom, które mierzą się z szybkim tempem życia i ze stresem, są podrażnione i mają problemy z zasypianiem. Waleriana w postaci naparu, tabletek lub kropelek obniża aktywność układu nerwowego, a tym samym łagodzi napięcie i ułatwia wyciszenie. Pomaga także na bezsenność – nie tylko ułatwia wieczorny relaks, ale także wydłuża czas snu, zmniejsza ilość wybudzeń i pozwala maksymalnie się zregenerować w czasie nocnego wypoczynku. Właściwości waleriany to także obniżenie lęków oraz pomoc w utrzymaniu dobrego nastroju w naturalny sposób.

Inne właściwości waleriany

Po kozłek lekarski warto sięgnąć jednak nie tylko w przypadku problemów ze snem. Zioło ma także inne właściwości. Przede wszystkim jest naturalnym środkiem uśmierzającym ból – waleriana ma działanie rozkurczające, poleca się ją na problemy z żołądkiem oraz na bóle miesiączkowe. Pobudza trawienie i pomaga pozbyć się problemów trawiennych, ma działanie wiatropędne. Waleriana działanie to także łagodzenie stanów zapalnych skóry – działa wspomagająco w łupieżu łojotokowym oraz wspomaga leczenie dermatoz.