Konkurs dla szkół

„Ryś Ryszard” autorstwa Leny Włoch z Łukowa i „Gniazdo żurawia” przygotowane przez Aleksandrę Chilkiewicz z Bielska Podlaskiego wyróżnione spośród 250 prac nadesłanych na konkurs. Kolejne miejsca zajęli uczniowie z Narewki, Piły i Chodzieży.

Do konkursu „Natura 2000 i przyroda mojego regionu” nadesłano 250 prac plastycznych z 40 szkół. Zwycięzcy zostali wyłonieni przez Komisję Konkursową, w skład której weszli przedstawiciele Organizatora – Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

„Wiele prac przedstawiało dobrze znane gatunki zwierząt, między innymi rysia, żubra, wilka szarego, bociana białego, bobra europejskiego oraz niedźwiedzia brunatnego. Jednak nie zabrakło prac ukazujących mniej znane, lecz tak samo cenne gatunki jak na przykład: batalion, modraszek czy kumak nizinny. Wybór zwycięzców był więc niezwykle trudny. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w ich przygotowanie – nauczycielom, rodzicom, a przede wszystkim uczniom” – mówi Agnieszka Zdanowska, Przewodnicząca Komisji Konkursowej z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Uczniowie z klas I–III tworzyli „Maskotkę Natury 2000”, przedstawiającą wybrany gatunek zwierząt lub roślin chronionych w ramach sieci Natura 2000 występujących w Polsce. Mogli w tym celu korzystać z dowolnych materiałów.

Zwycięzcami w tej kategorii zostali:

 • I miejsce: Lena Włoch za pracę pod tytułem „Ryś Ryszard”; uczennica Szkoły Podstawowej 
  nr 5 w Łukowie − nagroda: tablet multimedialny
 • II miejsce: Marcin Bajko za pracę pod tytułem „Żubr”; uczeń Szkoły Podstawowej w Narewce − nagroda: przenośna konsola gier wideo wraz z grą
 • III miejsce: Zuzanna Kordek za pracę pod tytułem „Misia Justysia”; uczennica Szkoły Podstawowej nr 12 w Pile − nagroda: przenośny odtwarzacz muzyczny

Uczniowie klas IV-VI mieli z kolei przygotować w dowolnej formie i technice pracę pt. „Natura 2000 w mojej okolicy”. Mogła to być np. prezentacja, kolaż, zdjęcia, mapa czy komiks.

Laureatami zostali:

 • I miejsce: Aleksandra Chilkiewicz za pracę pod tytułem „Gniazdo żurawia”; uczennica Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim − nagroda: tablet multimedialny
 • II miejsce: Sylwana Piechocka za pracę pod tytułem „Bóbr”; uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Chodzieży − nagroda: przenośna konsola gier wideo wraz z grą
 • III miejsce: Kamila Mackiewicz za pracę pod tytułem „Czajka na kwietnej łące”; uczennica Szkoły Podstawowej w Narewce − nagroda: przenośny odtwarzacz muzyczny

 W konkursie wyróżniono także prace uczniów z Narewki, Krosna, Poznania, Ujścia, Gorlic i Bielska Podlaskiego. Nagrodzono nie tylko autorów prac, ale całe placówki. Każda z 6 szkół, do których uczęszczają laureaci konkursu, otrzyma multimedialny projektor i gadżety kampanii, a opiekunowie uczniów uczestniczących w konkursie bony do internetowej księgarni o wartości 400 PLN.

Konkurs plastyczny „Natura 2000 i przyroda mojego regionu” skierowany był do uczniów szkół podstawowych, które znajdują się na obszarach Natura 2000 objętych działaniami projektowymi w ramach kampanii „Poznaj swoją Naturę”, tj.:

 • Puszcza Białowieska – województwo podlaskie,
 • Ostoje Nietoperzy Beskidu Wyspowego – województwo małopolskie,
 • Przełom Wisły w Małopolsce – głównie województwo lubelskie,
 • Dolina Środkowej Noteci i Kanału Bydgoskiego – głównie województwo wielkopolskie,
 • Bieszczady – województwo podkarpackie.

Celem konkursu było zachęcenie najmłodszych uczniów do podejmowania działań w zakresie ochrony przyrody oraz przybliżenie im kluczowych założeń programu Natura 2000.

Zwycięskie prace można obejrzeć w Galerii.

Patronat honorowy:

 

 

 • Data publikacji: 11 Marca 2014
 • Autor: Poznaj swoją Naturę
 • Drukuj